راهنمای نصب درایور WANPIPE در استریسک

ونپایپ - Wanpipe

درایور ونپایپ – Wanpipe چیست؟

کمپانی سنگوما برای ارتباط کارتهای آنالوگ و دیجیتال خود با سیستم عامل لینوکس درایوری به نام WANPIPE طراحی کرده است. اگر شما از مرکزتلفن الستیکس استفاده می کنید، این درایور به صورت پیش فرض روی الستیکس نصب است و نیازی به نصب مجدد نیست. در صورتی که شما استریسک دارید و می خواهید از کارتهای سنگوما استفاده کنید، باید این درایور را به صورت دستی نصب نمایید.

Wanpipe

دریافت درایور Wanpipe

برای دانلود و نصب بهتر است در همان فولدری که  DAHDI، Asterisk و libpri را نصب کرده اید، فایل ونپایپ را دانلود و نصب نمایید. پیشنهاد ویکی سنگما این است که تمام فایل ها را در مسیر /usr/src قرار دهید. بنابراین فایل های Asterisk ،DAHDI Libpri و Wanpipe را در این مسیر دانلود و کامپایل کنید.

نکته: در صورتی که محل سورس DAHDI در جای دیگری باشد، در هنگام نصب ونپایپ می بایست مسیر محل نصب DAHDI رت وارد کنید. برای دریافت ونپایپ از کامند زیر در مسیر /usr/src استفاده کنید.

wget ftp://ftp.sangoma.com/linux/current_wanpipe/wanpipe-current.tgz

در صورتی که سرور شما اینترنت نداشته باشد فایل را دانلود و از طریق  Winscp روی سرور قرار دهید. پس از اینکه فایل ونپایپ به صورت کامل روی سرور دانلود شد، باید آن را از حالت فشرده خارج و وارد فولدر Wanpipe شوید.

tar xvfz wanpipe-current.tgz
cd wanpipe-<version>/

در این مرحله وارد فولدر wanpipe شوید و اسکریپت زیر را اجرا کنید. در اینجا شما وارد محیط پیکربندی و نصب ونپایپ می شوید.

./setup install

در ابتدا از شما می پرسد که آیا می خواهید درایور Wanpipe را نصب کنید؟ y را بزنید و ادامه دهید.

نصب درایور WANPIPE در استریسک

1) در این مرحله با زدن Enter مسیر پیش فرض را انتخاب کنید.

pic1

pic2

2) در این مرحله از شما می خواهد یکی از حالت های نصب را انتخاب کنید. برای ادامه گزینه 2 را انتخاب کنید.

pic3

3) در این مرحله محل سورس DAHDI را مشخص کنید. اگر فایل شما در همین مسیر پیش فرض وجود دارد عدد 1 را بزنید در غیر این صورت m را بزنید و آدرس کامل را وارد و Enter را بزنید.

pic4

pic5

pic6

pic7

4) در این مرحله از شما می پرسد که آیا می خواهید اسکریپت WANPIPE start-up رو نصب کنید؟ این اسکریپت برای نصب کارتهای آنالوگ و دیجیتال استفاده می شود. y را بزنید تا این اسگریپت نصب شود.

pic8

5) در این مرحله از شما می پرسد آیا می خواهید ونپایپ را برای دهدی پیکربندی کنید؟ در اینجا در صورتی که شما روی سرور کارت داشته باشید مرحله به مرحله از شما سوال می پرسد و در نهایت کارت سنگوما برای شما قابل شناسایی و پیکربندی می شود. y را بزنید و ادامه دهید.

pic9

6) در صورتی که شما روی سرور کارت داشته باشید شروع به نصب و پیکربندی کارت می کند. در غیر اینصورت به شما پیام می دهد که کارتی روی سرور نیست و از این اسکریپت خارج می شوید.

pic10

برای تست می توانید کامند wancfg_dahdi را در سرور خود وارد کنید، اگر این اسکریپ کار کرد به این معنی است که مراحل را به درستی رفته و درایور و اسکریپت ونپایپ به درستی نصب و پیکربندی شده است.

این مقاله اولین بار در سال 95 در این سایت منتشر شده است

من هومن حیدری هستم، یک چندپتانسیلی (: علاقه‌مند به هنر، بازاریابی محتوایی، کسب و کارهای خلاق و فناوری اطلاعات. دوست دارم یاد بدهم و یاد بگیرم. در این وبلاگ فقط مطالب خودم را منتشر می‌کنم. اگر می‌خواهید درباره سابقه شغلی من بدانید به «رزومه من» بالای صفحه بروید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.